Sia Laflora kūdras produkcija dārzkopjiem

Sia Laflora kūdras produkcija dārzkopjiem

SIA Laflora kūdras substrātiem pamatmēslojumā lieto firmas Yara ražotos PG-Mix kompleksos minerālmēslus. Tikai PG-Mix mēslojuma veidiem ir Nīderlandes valsts sertifikāts – RHP (Regling Handels Potgronder), kas atļauj tos piejaukt kūdrai un izmantot Eiropas Savienības valstīs.

Pg-Mix ir pulverveida kompleksi mēslošanas līdzekļi, kas ir ūdenī mazšķīstošā formā. Tikai pulverveidīgos minerālmēslus var vienmērīgi sajaukt ar kūdru. Pakāpeniska izšķīšana ūdenī novērš zudumus, ko mēdz radīt barības elementu izskalošanās, un augu augšanas sākumā nerada pārbagātu sāļu koncentrāciju barības vidē. PG-Mix satur proporcionāli sabalansētus augiem nepieciešamus barības elementus. Tie ir piemēroti substrātu pagatavošanai gan dēstiem, gan arī ražojošo augu audzēšanai.


Visi kūdras substrāti tiek ražoti no kvalitatīvas, parasti mazsadalījušās sūnu kūdras, kurai pievienoti kaļķošanas materiāli un minerālmēsli. SIA Laflora ražo kūdras substrātus ar nosaukumu Kaigu kūdras substrāts vai saīsināti KKS. Standarta produkci-jas sortimentā ir 10 augstas kvalitātes kūdras substrātu veidi, kas paredzēti profesionālai izmantošanai. Šo kūdras substrātu receptūras ir izstrādātas Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Augu minerālās barošanās laboratorijā.

 

Trīs dažādi substrāti

Kopš 2009. gada Laflora ražo trīs jaunus kūdras substrātu veidus sīkfasējumos – 25 l maisos bez presēšanas. To gatavo no frēzkūdras ar kūdras daļiņu izmēriem 0–35 mm. Ar divu kaļķojamo materiālu – kaļķakmens un dolomīta miltu palīdzību samazina kūdras izejas skābumu. Domāts dārzkopjiem amatieriem, kuri audzē dažādas dārzeņu un puķu kultūras nelielos daudzumos.

1.    Universāls kūdras substrāts dārzeņu kultūrām. Kūdras apmaiņas reakcija pH/KCl ir paaugstināta

līdz 6,0±0,3. Tas ir piemērots dārzeņu audzēšanai siltumnīcās, dobēs vai podiņos. Tajā var audzēt tomātus, gurķus, burkānus, redīsus, salātus, kāpostus, spinātus, sīpolus, puravus, dilles, pētersīļus, baziliku, estragonu, seleriju, papriku, ķirbjus un citus dārzeņus un garšvielu kultūras.
2. Universāls kūdras substrāts puķu kultūrām.

Kūdras apmaiņas reakcija pH/KCl ir 5,8±0,3. Tas ir piemērots puķu kultūru audzēšanai siltumnīcās, dobēs vai podiņos.

Noderīgs atraitnīšu, begoniju, dāliju, hiacinšu, tuplju, narcišu, maijpuķīšu, pulkstenīšu, krokusu, samteņu, fuksiju, petūniju u.c.

puķu audzēšanai.

3. Kūdras substrāts skābā vidē augošām kultūrām.

Kūdras apmaiņas reakcija pH/KCl ir paaugstināta līdz 4,5±0,3. Tādēļ tas ir noderīgs tādu puķu un dekoratīvo kultūru audzēšanai, kuras prasa skābu vidi. Piemērots rododendru, acāliju, dārza hortenziju, paparžu, dekoratīvo skuju koku un krūmu audzēšanai. Šajā substrātā ar pazeminātu pH/KCl labi aug krūmmellenes.

 

Kūtsmēslu aizstājējs no kūdras

2009. gadā Laflora uzsāka ražot arī kūtsmēslu aizstājēju no kūdras. To gatavo no tumšās kūdras ar sadalīšanās pakāpi H4–H5 pēc Posta skalas. Šādai kūdrai ir lielāka katjonu apmaiņas kapacitāte (KAK), un tā spēj saistīt vairāk barības elementu nekā gaišā kūdra ar sadalīšanās pakāpi H1–H3. Paaugstinātas KAK dēļ mazāki ir iespējamie barības elementu izskalošanās zudumi un arī EC mS/cm (kopējā ūdenī izšķīdušo sāļu koncentrācija).

Kūdras skābuma samazināšanā izmanto kaļķakmens un dolomītu miltus attiecībā 1:1. Šādā veidā panāk optimālu kalcija un magnija attiecību kūtsmēslu aizstājējā. Vidēji uz 1 m³ melnās kūdras pievieno 7,0±0,3 kg smalki samaltu kaļķojamo materiālu. Tas nodrošinās optimālu pH/KCl robežās 6,5±0,3. No abiem kaļķojamiem materiāliem kūdras aizstājējs saņem 1907 mg/l kalcija un 437 mg/l magnija.

Kūdrai pievieno firmas Yara komplekso mēslojumu PG-Mix 18+10+20. Tas satur visus nepieciešamos barības elementus, izņemot kalciju. Šo elementu kūtsmēslu aizstājējā nodrošina kaļķojamie materiāli. PG-Mix 18+10+20 kūtsmēslu aizstājējā nodrošina sekojošu barības elementu daudzumu (mg/l): N – 1770; t.sk. NH4-N – 790; NO3-N – 980 (±20 %); P – 431 (±10 %); K – 1660 (±20 %); S – 550; Fe (helātu formā) – 10,3; Mn – 19; Zn – 4,3; Cu – 11,0; B – 3,0; Mo – 4,6.

 
Vēl kūdrai pievieno ilgstošas iedarbības mēslošanas līdzekli Osmocote 15+9+9+3MgO+mikro, kas nodrošina šādu barības elementu daudzumu (mg/l): N – 300; P – 80; K – 150; Mg – 36 un arī sešus mikroelementus. Šim Osmocote veidam iedarbības laiks ir pieci seši mēneši. Bez makroelementiem tas satur arī dzelzi, mangānu, cinku, varu, boru un molibdēnu. Barības elementu atbrīvošanas ātrums ir atkarīgs no kūdras temperatūras, apmaiņas reakcijas (pH/KCl) un mitruma. Zem +15 °C slāpeklis gandrīz vai neatbrīvojas. Savukārt skābā vidē atbrīvojas vairāk nekā neitrālā. Arī pazemināts mitruma saturs kūdrā palēnina barības elementu atbrīvošanu. Ilgstošās iedarbības mēslošanas līdzekļus lieto kopā ar parastajiem mēslošanas līdzekļiem.

Kūtsmēslu aizstājējam no kūdras pievieno arī māla pulveri. Māla piedeva uzlabo ūdens kapacitāti kūdrā, paaugstina katjonu apmaiņas kapacitāti (KAK), saista brīvās humīnskābes un veido māla-humusa kompleksu. Māla pievienošana kūdrai samazina arī barības elementu izskalošanās zudumus.

 

Kūtsmēslu aizstājēja priekšrocības

Kūtsmēslu aizstājējā ir sabalansētas kā makro-tā mikroelementu savstarpējās attiecības atbilstoši augu prasībām. Jāatzīmē, ka dabiskajos kūtsmēslos vienmēr ir lielas barības elementu satura svārstības un palielināts balasta elementu daudzums. Kūtsmēsli sastāv no dzīvnieku ekskrementiem un pakaišu maisījuma. Kūtsmēslu sastāvs svārstās atkarībā no dzīvnieku sugas, pakaišu veida, ekskre-mentu un pakaišu daudzuma attiecības, dzīvnieku barības, kūtsmēslu glabāšanas veida un sadalīšanās pakāpes.
Dabiskajos kūtsmēslos ir daudz ūdenī šķīstošā kālija, augiem viegli uzņemama fosfora, bet augšanas sākumā bieži pietrūkst slāpeklis. Organisko vielu sastāvā esošais slāpeklis lēni atbrīvojas. Pēc sistemātiskas kūtsmēslu lietošanas augsnē uzkrājas fosfors, kā arī mangāns. Šo elementu pārbagātība vēlāk negatīvi ietekmē augu augšanu.

Dabiskajiem kūtsmēsliem ir tāds trūkums, ka bez analīzēm nav iespējams aprēķināt praktiski iedoto barības elementu daudzumu. Kūtsmēslos slāpekļa, fosfora un kālija saturs var svārstīties pat astoņas reizes, bet kalcija un magnija – līdz piecām reizēm. Kūtsmēslu aizstājējā barības elementu svārstības iespējamas tikai ±20 % robežās.

Balasta elementu (nātrijs, hlors u.c.) kūtsmēslu aizstājējā ir trīs četras reizes mazāk nekā dabiskajos kūtsmēslos. Sabalansēts ir arī mikroelementu saturs. Mangāna daudzums ir četras piecas reizes mazāks, bet vara saturs tikpat reižu palielināts. Jāatzīmē, ka dabiskajos kūtsmēslos vara daudzums ir pazemināts un neatbilst augu prasībām. Kūtsmēslu aizstājējam no kūdras salīdzinājumā ar dabiskajiem kūtsmēsliem ir priekšrocības arī no ekoloģiskā viedokļa. Aizstājēja organisko vielu saturs ir divas trīs reizes lielāks nekā kūtsmēslos, un augsta ir arī (KAK). Rezultātā ievērojami palielinās augsnes buferspēja, samazinās barības elementu izskalošanās zudumi, un netiek piesārņota apkārtējā vide.
Kūtsmēslu aizstājēju pilda 25 l tilpuma polietilēna maisos bez presēšanas. Pamatmēslojumā kartupeļiem, dārzeņiem, ogulājiem, puķu un citām kultūrām var lietot 8–10 l uz 1 m² augsnes. Dodot 10 l/m², katrs litrs augsnes 20 cm slānī saņems (mg): N – 106; P – 27; K – 100; Ca – 95; Mg – 22; S – 33, kā arī noteiktu daudzumu mikroelementus.

Kūtsmēslu aizstājējs no kūdras ir ļoti piemērots nelielās stikla vai plēves seguma siltumnīcās, kur dārzeņu vai puķu kultūru audzēšanai izmanto dabisko augsni. Tomēr jāievēro, ka uz 1 m² devai nevajadzētu pārsniegt 15 l un tas vienmērīgi jāsajauc ar augsni vismaz 20 cm dziļumā.

Kūtsmēslu aizstājējs ļoti ieteicams arī no higiēnas viedokļa. To var lietot dārzeņiem, zemenēm un citām kultūrām jebkurā laikā atšķirībā no dabiskajiem kūtsmēsliem. Papildmēslojumā optimālās devas ir 4–5 l/m² augsnes. Augļu kokiem un ogulājiem deva var sasniegt 8–10 l/m². Vēl kūtsmēslu aizstājēju ieteicams piejaukt neitralizētai, bet nemēslotai kūdrai.
Labākās attiecības starp neitralizēto kūdru un kūtsmēslu aizstājēju ir 12–15:1 (pēc tilpuma). Kūdra ar kūtsmēslu aizvietotāju ir pietiekami labi jāsajauc, kas nav grūti izdarāms, jo kūdra ar kūdru sajaucas vienmērīgāk nekā ar citiem komponentiem. Turklāt šādā veidā var pagatavot substrātu pēc vajadzības ar zemāku vai augstāku pH, izmainot kaļķojamo materiālu devu. Arī barības elementu saturu substrātā var regulēt, mainot kūtsmēslu aizstājēja devu.

Vēl jāatzīmē, ka kūtsmēslu aizstājējam no kūdras, salīdzinot ar dabiskajiem kūtsmēsliem, ir arī citas priekšrocības. Tas praktiski nesatur nezāļu sēklas, kaitīgus mikroorganismus. Tam nav arī kūtsmēsliem, sevišķi cūku mēsliem, raksturīgā nepatīkamā smaka. Tādēļ to var ērti pārvadāt vieglajā automašīnā. Tas ir ideāls augsnes uzlabotājs mazdārziņu, vasarnīcu un privātmāju īpašniekiem. Noderīgs arī zālienu mēslošanai. Deva 5–6 kg/m². Zāliens jāmēslo agri pavasarī pirms veģetācijas atjaunošanās. Kūtsmēslu aizstājējs no kūdras ir ļoti piemērots un efektīvs augsnes uzlabotājs kapu apstādījumos košumkrūmiem, ziemcietēm un citām puķēm. Deva 6–10 l/m² atkarībā no kultūras.

Teksts: Vilnis Nollendorfs, Dr. biol., Gunta Čekstere, Dr. biol., LU Bioloģijas institūts, Augu minerālās barošanas laboratorija.

Izvēlies Latvijā ražotu produktu, Latvijā audzētiem stādiem!
 

SIA Laflora            
Kaigu kūdras purvs, Līvbērzes pagasts,    info@laflora.lv      
Jelgavas novads, LV-3003, Latvija    Tālr.: +371 63 026 777      

 laflora.lv  

https://www.facebook.com/lafloralatvija

https://issuu.com/laflora.lv

https://twitter.com/@LafloraLatvija

https://vimeo.com/laflora

 


Комментарии ()

    гороскоп
    консультации юриста в Даугавпилсе
    Как долго проработает сегодняшняя коалиция в Даугавпилсской Думе